Puan Hesaplama

KPSS Adaylarımızın, KPSS’den hemen sonra en çok merak ettikleri konu ”Acaba kaç puan alacağım?” dır.

İşte biz de, sizlerin bu merakınızı dindirmek için KPSS Puanınızı % 99 isabetle hesaplayacak aracımızı sunuyoruz!

KPSS sınavı, birçok devlet kurumuna memur ataması yapmak için gerçekleştirildiğinden, sınava farklı alanlardan giren adaylar için farklı uygulamalar yapılmaktadır.
Toplamda 3 tür kadro vardır :
B Grubu (mühendis, teknisyen, memur, psikolog gibi alanlar için),
A Grubu (üst düzey memurluk) ve
KPSS Öğretmenliktir.
Kpss sınavı Genel Kültür, Genel Yetenek, Yabancı Dil, Eğitim Bilimleri ve Alan Bilgisi oturumlarından oluşmaktadır.
KPSS sonuçları adayların adreslerine posta ile gönderilir, T.C. kimlik numaraları ile internetten de öğrenilebilir. Sınav sonucu puanını öğrenemeyen adaylar dilekçe ile adreslerine sonuç belgesini isteyebilirler.

KPSS-B grubu kadrolara KPSS-A sınavında yapılan Genel Yetenek – Genel Kültür Sınavı ile de atama yapılabilir. KPSS-B sınavında çözülecek testler Atatürk İlke ve İnkılap Tarihi, Türkiye Coğrafyası, Yurttaşlık Bilgisi, Türk Medeniyetleri, Güncel Sosyoekonomik Konulardır. İki senede bir yapılan KPSS-B bir sonraki sınav 2014 yılında olacaktır.

KPSS-B sınavına giren lise ve önlisans mezunu adaylarının puanları Genel Yetenek ve Genel Kültür testleri esas alınarak hesaplanır. KPSS’nda 4 yanlış bir doğruyu götürmektedir. Sınava katılanların ortalaması ve standart sapmaları belirlenerek standart puan hesaplanır. 100 tam puan üzerinden değerlendirme yapılmaktadır.

KPSS-B’ de üniversite mezunları için ham puanlar hesaplanır, standart puanlar oluşturulur ve ağırlıklı standart puanlar haline getirilir ve 100 üzerinden puanlar açıklanır.

KPSS-A grubuna 4 yıllık üniversite mezunları başvurabilir. KPSS-A için hukuk fakültesi, siyasal bilgiler fakültesi, iktisat ve işletme fakülteleri, iktisadi ve idari bilimler fakültesi mezunları başvurabilirler. KPSS-A sınavında çözülecek testler Tarih, Coğrafya, Türkçe, Matematik alanlarında 40 soru, Yurttaşlık alanında 12 sorudan oluşur. Her yıl KPSS-A sınavı tekrarlanır.

Diğer grup olan KPSS Öğretmenlik’e ise Eğitim fakülteleri ve ilgili bölümlerden mezun olanlar başvurabilir. İki oturumdan oluşur. Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavına girilir, Eğitim Bilimleri ise diğer oturumda yapılır. İki oturum 60 sorudan oluşur, toplamda 120 soruya tabii tutulur. KPSS Öğretmenlik’te sorulan sorular Eğitim Psikolojisi, Program Geliştirme ve Öğretim, Rehberlik alanlarındadır.

 

www.kpssde.com


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sixteen − 9 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Düzenleme by kpss 2013-2050 Tasarım: kpss soruları | Türkçeleştirme:kpss puan hesaplama
kpss coğrafya soruları, kpss tarih soruları, kpss vatandaşlık soruları, kpss uzmanı, kpss muhasebe soruları, coğrafya kpss soruları, vatandaşlık kpss, kpss de, türkiyenin coğrafi konumu kpss soruları, kpss vatandaşlık soruları çöz, kpss soru çöz, coğrafya soruları kpss, kamu yönetimi kpss, vatandaşlık test çöz, kpss deneme çöz, kpss test çöz, kpss deneme soruları, kpss işletme soruları, kpss soruları indir, kpss maliye soruları, tarih kpss soruları, 2014 kpss maliye soruları, kpss test soruları indir, muhasebe soruları kpss, kpss anayasa soru çöz, kpssuzmanı, kpss soruları çöz, iktisat soruları, kamu yönetimi kpss soruları, makro iktisat kpss soruları, kpss anayasa soruları, kpss makro iktisat soruları ve cevapları, kpss anayasa ve vatandaşlık soruları, kpss deneme sınavı, kpss sınav sorusu çöz, kpss türkçe test soruları, kpss uzmanı deneme, kpss sorular çöz, kpss, kpss 2014, kpss 2015, kpss 2016, kpss alan sınavı, kpss memurluk sınavı...